TS ISO/IEC 15504 SPICE Yazılım Süreç Değerlendirme ve Olgunluk Belirleme

SPICE TS ISO IEC 15504 nedir?

Yazılım Süreçleri Değerlendirilmesi  ve Organizasyonel Olgunluk sertifikasıdır. SPICE modelinin amacı farklı yazılım süreç değerlendirme model ve yöntemleri için ortak bir ana prensip sağlamaktır. Böylece değerlendirmelerin sonuçlarının ortak bir bağlamda rapor edilmesi sağlanır.

Referans model iyi yazılım mühendisliği için gerekli olan temel hedefleri üst seviyede tarif eder ve yazılımı elde etme, sağlama, geliştirme, işletme, tekâmül ettirme ve destek  yeterliliği oluşturmayı isteyen her yazılım kuruluşuna uygulanır. Model, belirli bir kuruluş  yapısı, yönetim felsefesi, yazılım yaşam döngüsü modeli, yazılım teknolojisi ya da geliştirme metodolojisini temel almaz. Bu referans modelin mimarisi, süreçleri yazılım personelinin yazılım süreçleri yönetiminin sürekli iyileştirmesi için anlaması ve kullanmasına yardımcı olacak şekilde düzenler.

TSE tarafından verilen TS ISO/IEC 15504 SPICE sertifikalarında, tetkik heyeti başkanı INTACS SPICE Baş Tetkikçisinin de imzası olduğundan, bu SPICE sertifikaları uluslararası geçerli olmaktadır. TSE ayrıca bu konuda TÜRKAK tarafından akredite olarak çalışan bir kurumdur

SPICE Organizasyonel Olgunluk Seviyeleri:

SPICE Organizasyonel Olgunluk Seviyesi belirlenmesi için TSE tarafından tetkik gerçekleştirilmektedir. SPICE modelinde sertifika verilen 5 seviye vardır.

SPICE metodolojisi ile ilk defa tanışan firmaların Seviye-1 veya Seviye-2’yi hedeflemeleri tavsiye edilmektedir. Seviye atlamak için öncelikle firmanın SPICE kültürünü sağlaması gerekmektedir. Bu da yaklaşık 3 yıllık süreyi bulmaktadır.

Seviye 1: Genel olarak yazılım geliştirme (mühendislik ) süreçlerinden oluşmaktadır. Bu seviye için standartta belirtilen Minimum 7 süreçte başarı sağlamak gerekmektedir.

Seviye 2: Minimum 15 Süreç. Seviye 1’de yazılım geliştirme süreçlerini SPICE modeline uygun olarak gerçekleştirdiğini kanıtlayan (üretim) bir firmanın mühendislik süreçlerine ek olarak destek süreçleri (dokümantasyon, konfigürasyon, kalite güvence, doğrulama gibi süreçler) ve yönetim süreçlerini (Proje yönetimi ve risk yönetimi) süreçlerinin de TS ISO IEC 15504 standardına uygunluğunu sağlamak gerekmektedir. Seviye-1’deki 7 sürece ek olarak minimum 8 tane daha süreçte daha başarı sağlamak gerekmektedir.

Seviye-3: Minimum 26 süreç. Seviye-1 ve 2 de yetkinliği olan bir firmanın altyapı, insan kaynakları, ölçüm, eğitim, varlık yönetimi gibi süreçlerin de eklenmesiyle kurumsal bir seviyenin, standart süreçlerin tarif edildiği bir organizasyonun inşa edilmesi anlamına gelen seviyedir.

Seviye-4 ve Seviye-5 düzeyinde firmanın uyguladığı bütün süreçlerde istatistiksel ölçüm altyapısını sağlaması, hata işleme, yeniden işleme gibi maliyetleri minimize edip ve şirketin verilerini sürekli yorumlayarak kurumsal hedefleri revize etmeleri, projeksiyonlar yapmaları anlamına gelmektedir. Şirketin bu verilere dayanarak güçlü yönlerini ve zayıf yönlerini belirlemesi, yenilikçilik düzeyinin artırılarak daha rekabetçi bir düzeye kavuşmasını hedeflemektedir.

Banka hesap bilgisi: Vakıfbank IBAN NO: TR08 0001 5001 5800 7286 9957 88 Alıcı Kısmına “Türk Standardları Enstitüsü” Açıklamaya “TS 15504 SPICE Firma Belgelendirmesi – Avans Ödemesi” yazabilirsiniz.

Ödemeyi havale/eft dışında kredi kartı ile https://maliisler.tse.org.tr/Avans.aspx web sayfası üzerinden de avans ödemesi şeklinde yapabilirsiniz.

 

Avans ücreti başvuru ve doküman inceleme ücreti kadar olup 2.030 TL + KDV olmak üzere toplam = 2.436 TL’dir. Ödeme yapıldıktan sonra dekontu iletişim kısmında yer alan e – posta adresine iletebilirsiniz.

SPICE belgelendirme süreci ile alakalı detaylı bilgi için iletişim kısmındaki alandan ilgili kişi ile irtibata geçebilirsiniz. Ücretlendirmelerde KOSGEB desteği bulunmaktadır.

Bilgi için: Gökçe Çiçek KEKLİKOĞLU

Tel: 6644
Mail:  ie_gkeklikoglu@tse.org.tr
Adres: TSE Bilişim Tek. C Blok 2. Kat Necatibey Cad. No:112 Bakanlıklar Çankaya ANKARA

Genel Filtreler
Yalnızca Tam Eşleşmeler
İçeriklerde Ara
Başlıklarda Ara
Alıntılarda Ara
İçerik Tipi
Hizmetler
Haberler
Duyurular
Sayfalar
İçerik Türü
Ekler

Önerilen Aramalar hizmetlerimizduyurularhaberler