TÜRKİYE´NİN FİKİR HAZİNESİ TÜRKPATENT´E BİLGİ GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ BELGESİ

Türkiye’nin fikir hazinesi olarak adlandırılan Türk Patent ve Marka Kurumu, Türk Standardları Enstitüsü (TSE) tarafından Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi Belgesi ile belgelendirildi.
 
Belge takdim töreni; TSE Başkanı Mahmut Sami Şahin ile Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Cemil Başpınar ve ilgili personellerin katılımıyla gerçekleştirildi.
 
 “Sistematik ve Önleyici Yaklaşım Sunuyoruz”
 
Belge takdim töreninde konuşan TSE Başkanı Şahin,  TSE’nin deneyimli, eğitimli uzman ekibi ile 10 yılı aşkın süredir Bilgi Güvenliği Sistem Belgesi hizmeti verdiğini söyledi. Gelişen teknolojinin etkisiyle her gün farklı platformlarda bilginin kolaylıkla işlendiğini belirten Şahin, bil­gi­nin giz­li­li­ği, bü­tün­lü­ğü ve ula­şı­la­bi­lir­li­ği­ne iliş­kin gü­ven or­ta­mı­nın ya­ra­tıl­ma­sının stra­te­jik bir önem ta­şı­dığını ifade etti. Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi Standardının bu alanda tüm kurum, kuruluşlara ve şirketlere bilgilerinin güvenliğine yönelik riskleri etkin bir şekilde yönetmek için sistematik ve önleyici bir yaklaşım sunduğunu kaydeden Şahin, “Bu sistemi uygulayan kurum ve kuruluşlar; paydaşlarına, kurumsal, kişisel ve ticari bilgilerin güvenliğini ciddiye alındığını göstermektedir. Bu belgelendirme modeli, bilgi güvenliği konusundaki riskleri, tehditleri ve problemi ortadan kaldırmakta ya da en aza indirmekte, bilgi güvenliği konusunda bir farkındalık oluşturmaktadır. Paydaşlara verilerin korunması açısından bir bütünlük sunmakta, rolleri ve sorumlulukları açık ve net bir şekilde tanımlayarak iş memnuniyetini ve verimliliğin artmasını sağlamaktadır.” dedi.
 
“Farkındalık Oluşturuyor”
 
Belgenin bilgi güvenliği konusunda farkındalık oluşturduğunu kaydeden Şahin “Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi aynı zamanda hassas kurumsal bilgilerin etkin yönetimini teşvik etmektedir. Süreçleri sistem, kuruluşların bilgi varlıklarının farkına varmalarına, risklerinin belirleyip yönetmeye ve iş sürekliliğini sağlamaya destek olmaktadır. Aynı zamanda bilginin izinsiz veya yetkisiz bir şekilde erişimini, kullanımını, değiştirilmesini, ifşa edilmesini, ortadan kaldırılmasını, hasar verilmesini ve el değiştirmesini önlemek amacıyla gerekli güvenlik analizleri yapılarak önlemlerin alınmasını sağlıyor.” diye konuştu.
 
“İlk Adresimiz TSE’dir
 
TÜRKPATENT Başkanı Cemil Başpınar da Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi Belgesini almaktan duydukları memnuniyeti ifade ederek “Faaliyet alanlarıyla ilgili ihtiyaç duyduğumuz her konuda ilk adresimiz Türk Standardları Enstitüsü’dür.” dedi.
 
Bilgi güvenliğinin TÜRKPATENT için olmazsa olmaz konulardan birisi olduğunu ifade eden Başpınar “Türk Patent ve Marka Kurumu önemli bilgileri kaydederek bunları mevzuat çerçevesinde kamuoyu ile paylaşıyor. Bu sebeple ISO/IEC 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi Belgesini almak, hizmetlerimizi hızlı ve kaliteli sunma anlamında kritik bir öneme sahipti. Sistemin Kurumumuzda yerleşmesi için çalışmalarımız devam ediyor. Bu süreçte TSE’den aldığımız katkılar için çok teşekkür ederiz.” şeklinde konuştu.
 
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının çatısı altında faaliyetlerini sürdüren TÜRKPATENT ve TSE’nin mevcut durumda birçok alanda iş birliği sürdürdüğünü belirten Başpınar bu iş birliklerini daha ileri noktaya taşıyacaklarını belirtti.
 
Konuşmaların ardından TSE Başkanı Mahmut Sami Şahin, TÜRKPATENT Başkanı Cemil Başpınar’a TS ISO/IEC 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi Belgesini takdim etti.
Genel Filtreler
Yalnızca Tam Eşleşmeler
İçeriklerde Ara
Başlıklarda Ara
Alıntılarda Ara
İçerik Tipi
Hizmetler
Haberler
Duyurular
Sayfalar
İçerik Türü
Ekler

Önerilen Aramalar hizmetlerimizduyurularhaberler